NR 15 - 18 LIPCA

RYBIE OKO
Mapa serwera
FORUM RO
Sklep wędkarski

TW - Editorial nr 15
TW - Archiwum
TW - Wejściówka

RZECZ MACZOWA
Maczówką może być stary teleskop germiny albo trzyskładowe cacuszko shimano. Te droższe wybieramy dla wygody, uspokojenia sumień czy ze snobizmu. Te tańsze - to zwykle fartowne kijki z młodości, których nie odstawimy w kąt z sentymentu i za żadne skarby świata!

      W praktyce, wędzisko maczowe musi spełniać dwa warunki: mieć około czterech metrów długości - ten rozmiar wziął się z kompromisu między głębokością łowiska, dynamiką rzutu, skutecznością zacięcia i długodystansowa wytrzymałością ręki - oraz być dosyć sztywne. Szczytowa akcja pomaga zaciąć rybę z dużej odległości i, przede wszystkim, pozwala kontrolować linkę w czasie rzutu.
      Podczas rzutu maczówką najważniejsza jest chwila tuż przed zetknięciem zestawu z wodą. Trzeba wówczas przyhamować żyłkę tak, aby przynęta wyprzedziła spławik i wyprostowała cały zestaw. Zapobiega to straszliwym splątaniom, ze spławikiem i wijącym się robakiem na haczyku w rolach głównych. Miękkie szczytówki, z ich głębokimi ugięciami i odbiciami po prostu się nie nadają.

Żyłka (nie) lubi pływać

      Sztywna powinna też być żyłka - żeby dobrze zaciąć. I to jest właściwie jedyna sklepowa charakterystyka tego elementu zestawu. Grubość, miękkość, kolor itd. dobieramy oczywiście do ryby, wody, warunków nad nią i innych czynników, które bierzemy pod uwagę w każdej innej metodzie łowienia. Najważniejszą cechę maczowej żyłki - zatapialność - nadajemy jej sami. Ja spryskuję żyłkę na szpuli kołowrotka firmowym płynem "Sinking Line".
      Słyszałem, że można również stosować poczciwy płyn do mycia naczyń. Raz to zrobiłem, wymieniłem natychmiast rozpuszczoną żyłkę i łowiłem dalej. Ale być może trafiłem na jakiś złośliwy koncentrat...
      Dlaczego zatopienie żyłki jest takie ważne? W metodzie odległościowej, szczególnie jeżeli łowi się rzeczywiście z dużych odległości, każde wybrzuszenie żyłki to dodatkowe kilka metrów, które musimy wybrać przed zacięciem. Naszą czterometrową wędką możemy wybrać brzuszek Etiopczyka, a nie brzuszysko, które tworzy się przy byle podmuchu wiatru. Dlatego maczowcy zrezygnowali z dobrowolnych zmagań z paskudnymi powiewami czy falami i schowali żyłkę pod wodę.

Wyciąganie topielca z wody

      Punkty styku zatopionego odcinka żyłki głównej - ze spławikiem z jednej strony i szczytówką z drugiej - powinny znajdować się podczas łowienia pod wodą. To proste: żyłkę mocujemy do spławika w jego zanurzonej części, najczęściej za dolne uszko, a podpórki, na które odkładamy kij ustawiamy tak, żeby szczytówka była pod wodą.
      Zacięcie w metodzie maczowej wykonujemy zawsze w bok lub - rzadziej - na ukos. Nigdy do góry! W ten sposób bowiem zmniejszymy znacznie kąt wyrwania żyłki z wody, tym samym zwiększając jej opór. A przecież nie o to chodzi...

I inne śmieszności

      Dekalog maczowca mówi wyraźnie: nie przejmuj się - kołowrotek dobierz do koloru duszy, haczyki do przynęty, przypon do żyłki głównej, a ciężarki do twardości zębów. I tyle. Zresztą, to są w również reguły wszystkich innych metod spławikowych. Sza! Nie zabierajmy chleba autorom kącików ABC Wędkarstwa...
      A za tydzień - o dystansach, proteinach, rozkładach ołowiu i markerach. Ale nie będzie to opowieść o enerdowskim narciarstwie.

Piotrek Onikki-Górski

 
All righs reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach intenetowych
Reklamy Krokus: Kiedy wybrać się na ryby? Będą dziś brały czy nie? Na tem pytanie odpowie Ci księżycowy Kalendarz brań Jak wiadomo, księżyc ma wpływ na wiele zjawisk zachodzących na ziemi, na brania ryb także.