NR 15 - 18 LIPCA

RYBIE OKO
Mapa serwera
FORUM RO
Sklep wędkarski

TW - Editorial nr 15
TW - Archiwum
TW - Wejściówka

RZECZ MACZOWA
Maczówką może być stary teleskop germiny albo trzyskładowe cacuszko shimano. Te droższe wybieramy dla wygody, uspokojenia sumień czy ze snobizmu. Te tańsze - to zwykle fartowne kijki z młodości, których nie odstawimy w kąt z sentymentu i za żadne skarby świata!

      W praktyce, wędzisko maczowe musi spełniać dwa warunki: mieć około czterech metrów długości - ten rozmiar wziął się z kompromisu między głębokością łowiska, dynamiką rzutu, skutecznością zacięcia i długodystansowa wytrzymałością ręki - oraz być dosyć sztywne. Szczytowa akcja pomaga zaciąć rybę z dużej odległości i, przede wszystkim, pozwala kontrolować linkę w czasie rzutu.
      Podczas rzutu maczówką najważniejsza jest chwila tuż przed zetknięciem zestawu z wodą. Trzeba wówczas przyhamować żyłkę tak, aby przynęta wyprzedziła spławik i wyprostowała cały zestaw. Zapobiega to straszliwym splątaniom, ze spławikiem i wijącym się robakiem na haczyku w rolach głównych. Miękkie szczytówki, z ich głębokimi ugięciami i odbiciami po prostu się nie nadają.

Żyłka (nie) lubi pływać

      Sztywna powinna też być żyłka - żeby dobrze zaciąć. I to jest właściwie jedyna sklepowa charakterystyka tego elementu zestawu. Grubość, miękkość, kolor itd. dobieramy oczywiście do ryby, wody, warunków nad nią i innych czynników, które bierzemy pod uwagę w każdej innej metodzie łowienia. Najważniejszą cechę maczowej żyłki - zatapialność - nadajemy jej sami. Ja spryskuję żyłkę na szpuli kołowrotka firmowym płynem "Sinking Line".
      Słyszałem, że można również stosować poczciwy płyn do mycia naczyń. Raz to zrobiłem, wymieniłem natychmiast rozpuszczoną żyłkę i łowiłem dalej. Ale być może trafiłem na jakiś złośliwy koncentrat...
      Dlaczego zatopienie żyłki jest takie ważne? W metodzie odległościowej, szczególnie jeżeli łowi się rzeczywiście z dużych odległości, każde wybrzuszenie żyłki to dodatkowe kilka metrów, które musimy wybrać przed zacięciem. Naszą czterometrową wędką możemy wybrać brzuszek Etiopczyka, a nie brzuszysko, które tworzy się przy byle podmuchu wiatru. Dlatego maczowcy zrezygnowali z dobrowolnych zmagań z paskudnymi powiewami czy falami i schowali żyłkę pod wodę.

Wyciąganie topielca z wody

      Punkty styku zatopionego odcinka żyłki głównej - ze spławikiem z jednej strony i szczytówką z drugiej - powinny znajdować się podczas łowienia pod wodą. To proste: żyłkę mocujemy do spławika w jego zanurzonej części, najczęściej za dolne uszko, a podpórki, na które odkładamy kij ustawiamy tak, żeby szczytówka była pod wodą.
      Zacięcie w metodzie maczowej wykonujemy zawsze w bok lub - rzadziej - na ukos. Nigdy do góry! W ten sposób bowiem zmniejszymy znacznie kąt wyrwania żyłki z wody, tym samym zwiększając jej opór. A przecież nie o to chodzi...

I inne śmieszności

      Dekalog maczowca mówi wyraźnie: nie przejmuj się - kołowrotek dobierz do koloru duszy, haczyki do przynęty, przypon do żyłki głównej, a ciężarki do twardości zębów. I tyle. Zresztą, to są w również reguły wszystkich innych metod spławikowych. Sza! Nie zabierajmy chleba autorom kącików ABC Wędkarstwa...
      A za tydzień - o dystansach, proteinach, rozkładach ołowiu i markerach. Ale nie będzie to opowieść o enerdowskim narciarstwie.

Piotrek Onikki-Górski

 
All righs reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach intenetowych
Reklamy Krokus: Bardzo często nazywane w skrócie SEO jest kluczowym elementem reklamy w Internecie, gdyż właśnie dzięki pozycjonowaniu stron i optymalizacji możemy odnaleźć strony, jakich poszukujemy na co dzień korzystając z wyszukiwarki Google. Pozycjonowanie stron WWW Każdy potencjalny klient jest przez nas traktowany indywidualnie i dostosowujemy swoje usługi bezpośrednio pod potrzeby Państwa.