Dni robią się coraz krótsze, noce chłodniejsze. Dla naszych bohaterów to znak, że najwyższa pora rozpocząć zimowe przygotowania. Czyli - jeść, jeść i jeść, by potem, w podlodowym zaciszu, spokojnie sobie trawić...
 
  NR 23      3 PAŹDZIERNIKA
Wydawca: KROKUS ska z o.o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 

AKTUALNOŚCI I CIEKAWOSTKI:

Bestia pod kontrolą:

Znaleziono krokodyla znad jeziora Białego. Trafiło nań dwóch wycieczkowiczów. Krokodyl wylegiwał się spokojnie w wodzie, otoczony dobrą opieką.
- Podczas samochodowej wycieczki na Pojezierze Łęczyńsko Włodawskie stanęliśmy jak wryci: samochód, ja i mój znajomy, który pierwszy zobaczył... krokodyla - opisuje swoją przygodę w Dzienniku Wschodnim jeden z nich. - Było to w pobliżu jeziora Krzczeń, z którym sąsiaduje niewielkie jezioro o nie znanej mi nazwie. Krokodyl, do połowy wynurzony z wody, wylegiwał się w jesiennym słońcu. Zawróciliśmy i zjechaliśmy z wąskiej drogi w pobliże jeziora, żeby zrobić pamiątkowe zdjęcie. Nim do tego doszło, dosyć drobiazgowo musieliśmy opowiadać się strażnikowi uzbrojonemu w karabin.
Zdaniem dziennikarzy, obecność strażnika z karabinem, który dzień i noc pilnuje jeziorka w pobliżu jeziora Krzczeń, jest wystarczającą gwarancją, że gad nie zrobi ani kroku dalej i dowodem na to, iż krokodyl z Białego był tylko plotką. My nie jesteśmy o tym tacy przekonani - każdy może przecież wybrać się na wycieczkę. Nawet krokodyl...


Historia kołem się toczy:
W jednym ze stawów w Żarach zadomowił się metrowy kajman. Gad, o wdzięcznym imieniu Buczyniak, uciekł z pobliskiej prywatnej hodowli.
Do pomocy w ujęciu zwierzaka wezwano rybaków, którzy usiłowali pochwycić kajmana w sieć. Zamiast niego zyskali jedynie wielką dziurę, którą wygryzło spragnione wolności stworzenie.
Krokodyl ma godnego następcę?


Światowy kanał:
Eksperci UNESCO
zatanawiają się w Białymstoku nad wpisaniem na listę światowego dziedzictwa Kanału Augustowskiego. Obrady potrwają cztery dni.

WIELKIE ŻARCIE
     Niemal przez cały wrzesień leszcze żerują na letnich zasadach. Wyjątkiem bywają tylko gwałtowne załamania pogody wieszczące nadchodzącą jesień. Jednak jeśli miesiąc jest pogodny, to aktywne żerowanie przenosi się na październik.

      Leszcze nie są wyjątkiem - jak wszystkie ryby pragną pod koniec ciepłego sezonu najeść się na zapas, nagromadzić w postaci tłuszczyku zasób energii, która pomoże przetrwać chłodną porę roku. Żerują więc aktywnie. Jest jednak pewna różnica między rozkładem dnia z środka lata, a planem jesiennym.
      Otóż leszcze, szczególnie podczas październikowych ociepleń, dużo częściej pojawiają się na płyciznach. Jak zwykle nie oddalają się nazbyt od śródrzecznej rynny, nadal bobrują w kantach, ale bardzo często i raczej w pierwszej połowie dnia wychodzą na wypłycenia. Na mniejszych rzekach warto ich szukać w środku koryta - na prostych odcinkach za pierwszą rynną z reguły takie wypłycenia występują.
      Na rzekach większych każda dłuższa rynna o spowolnionym uciągu bywa przez leszcze odwiedzana. Każdą więc sąsiadującą z nią płyciznę o niezbyt śpiesznym prądzie obszukują nasze karpie codzienne. I są to najczęściej ryby spore, a nawet wybitnie duże.

JESIENNY DRAPIEŻNIK

      W październiku na spinningistów uganiających się za jaziem i kleniem czekają niespodzianki. Na wodzie nie głębszej nad metr w maleńkie woblery, miniaturowe obrotówki potrafi uderzyć potężny leszcz. W ciągu ostatnich lat kilkakrotnie przekonany byłem, że mam jazia na złoty medal - pobicie bywało silne, pierwsze chwile holu fascynujące, błysk ryby pod powierzchnią przyprawiał zaś o drżenie kolan...
      Dopiero po kilku minutach okazywało się, że mam na wędce nie jazia, a trzykilogramowego leszcza zapiętego na trzech grotach albo wręcz z całą przynętą w czeluściach trąbkowatego pyska.
      Od pierwszych długotrwałych chłodów, które mogą się zdarzyć w październiku, częściej na początku listopada, leszcze żerują bardzo chimerycznie i wyprawy na nie przypominają wędkarskiego totka.

W SAMO POŁUDNIE

      Jednak i w grach losowych obowiązują pewne reguły...
      Otóż leszcz z zimnej wody częściej daje się skusić w pierwszej połowie dnia, niekiedy w samo południe. Kiedy słońce zaczyna swój lot ku horyzontowi na zachodniej stronie, ryby gdzieś się zapodziewają. Najczęściej zmierzają do głębokich dołów o minimalnym uciągu, w których letnie stada zbijają się już w zimowiskowe gromady.
     Żerowiskowe wyprawy stają się coraz rzadsze i coraz krótsze, choć przecież zdarzają się nawet w środku najmroźniejszej zimy.
     Niektóre plosa, w których gromadzą się spore ilości leszczy, zamienią się niebawem w jeszcze bardziej zatłoczone zimowiska, niektóre jednak są tylko przejściowymi schronieniami. Bywają zbyt płytkie, nie dają rybom poczucia bezpieczeństwa, są niezbyt zasobne w pożywienie, leżą w sąsiedztwie wyjałowionym z pokarmu.
      Takich przejściówek jest sporo w mniejszych rzekach, dużo ich także w rzekach średnich. Można je nazwać etapami, etapami na szlaku przedzimowego spływu do rzek większych oraz do cofek zbiorników zaporowych.

CZAS NA SEN...

      Niektóre stada rozpoczynają tę wędrówkę pod koniec października, inne schodzą w dół w ostatnich dniach listopada. Nie ma to wiele wspólnego z masowym ciągiem ryb wędrownych - poszukiwanie zimowiska trwa niekiedy przez kilkadziesiąt dni, częste są zatrzymywania się pod drodze w zasobnych w pokarm okolicach.
      Czasami leszcze przypominają sobie o letnich obyczajach i żerują kilka razy w ciągu dnia, znów pracowicie przeorując dno w poszukiwaniu bezkręgowców.
      Dzieje się to jednak na ogół dalej od brzegu, gdzieś w środku koryta, w strefie, w której ryby czują się bezpieczniej, gdzie ni człowiek, ni zwierzę nie będzie zakłócać ich spokoju.
      Czasami zdarza się przedzimowa wędrówka pod prąd. Dzieje się tak na rzekach przegrodzonych spiętrzeniami. Pod jazami, zaporami zimują ogromne rzesze ryb, które przypływają tutaj z dużych odległości. By się znaleźć w głębokim, dobrze natlenionym plosie pod tamą, leszcze potrafią przepłynąć nawet pięćdziesiąt i więcej kilometrów.

[Zimowy sen]

 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Bardzo często nazywane w skrócie SEO jest kluczowym elementem reklamy w Internecie, gdyż właśnie dzięki pozycjonowaniu stron i optymalizacji możemy odnaleźć strony, jakich poszukujemy na co dzień korzystając z wyszukiwarki Google. Pozycjonowanie stron WWW Każdy potencjalny klient jest przez nas traktowany indywidualnie i dostosowujemy swoje usługi bezpośrednio pod potrzeby Państwa.