Ani się obejrzeliśmy, a zima znalazła się na półmetku. Już tylko miesiąc i wiosna, a z nią wiosenne przyjemności. Ale zanim to nastąpi, jeszcze poszalejemy na zimowych rzekach i skutych jeziorach...
 
  NR 34      31 STYCZNIA
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 

RYBIM OKIEM, czyli nasze aktualności. A w nich między innymi: *Pierwsze muchowe w Lędyczku, * Dryfujący wędkarze, *Rekin w dowodzie, *Rybka lubi pływać?, *Cenne wraki *Podlodowe "conieco", *Świnie pod prysznicem, *Jeziorsko za darmo.

Zima nie sprzyja w tym roku podlodowym łowcom. Ledwie chwyciły mrozy, ledwie woda ciut, ciut podmarzła, przyszła odwilż i całą pracę natury diabli wzięli. Na szczęście jest w Polsce takie miejsce, gdzie lód w zimie jest zawsze: Mazury. I tam właśnie, w pięknym, zimowym fragmencie Bełdan, moczył ochotkę Jacek JóźwiakY2K-T-SWI, czyli Milenijne Trociowe Spotkanie Wędkujących Internautów
miało już swoją premierę na naszych łamach. Ale - jak każda dobra rzecz - musi mieć i swój drógi odcinek. Tym razem Karlino zobaczymy oczami Michała Sopińskiego. Oczy zostały okraszone komentarzem...


WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76, 90-251 Łódź, POLSKA
Telefon: +48 42 678-15-90,
630-59-85,

Fax: 678-15-99
biuro@krokus.com.pl
lub
office@krokus.com.pl
REDAKCJA:
Gosia Jurczyszyn - Redaktor Naczelna

Jacek Jóźwiak - Webdesigner

Andrzej Trembaczowski - Redaktor i fotograf dyżurny

W NUMERZE POLECAMY SZCZEGÓLNIE:
PRZEZORNI ŻYJĄ DŁUŻEJ - Podlodowe łowy to zajęcie fascynujące i... niebezpieczne. Zmrożona tafla co roku zabiera wędkarzy do Krainy Wiecznych Łowów. Zabiera, dodajmy, najczęściej na ich własne życzenie... Jak przetrwać na lodzie, radzi Andrzej Trembaczowski.
 W połowie lutego rozgrywaliśmy zawody. Wiał silny wiatr, kilkunastostopniowy mróz od tygodnia ściskał ziemię. Na ośnieżonej tafli łowiło kilkaset osób - jak w każdą niedzielę. Zawody rozpoczęły się z opóźnieniem - z powodu mroźnego wiatru musieliśmy zmienić miejsce. W końcu weszliśmy. Uszliśmy kilkanaście metrów. Dalej, na środku zalewu, widniała grupka wędkarzy, kierowaliśmy się w tamtą stronę. I nagle... dwaj pierwsi koledzy zniknęli! Trzask łamanego lodu, szok. Przed nami rozwarła się szeroka wyrwa. Całe szczęście, że było tam płytko i szybko udało się ich wyciągnąć. Nim doszli do samochodu, przemoczone ubrania zamarzły. Z rękawów zwisały lodowe sople. Ta przygoda spotkała doświadczonych łowców, z trzydziestoletnim co najmniej zimowym stażem.

ŚLUBNE MORMYSZKI - Jacek Jóźwiak opowiada o męskiej przyjaźni, okoniach, wodzie prawie po horyzont i złocie po przodkach. Opowieść, jak przystało na prawdziwych facetów, jest nieco zakrapiana i... bardzo wzruszająca.
Kropla cyny na miedzianej blaszeczce, wypolerowanej do połysku. I cienki, wyczynowy hak, który przywiózł kiedyś z jakiejś służbowej delegacji do Skandynawii. Kropla cyny na blaszeczce mosiężnej, na blaszeczce srebrnej. Ten mosiądz, śmieje się Uchynia do własnych wspomnień, uzyskiwało się przez sklepywanie na kowadełku przykrętek do medali i odznaczeń. Żadna inna blaszka nie trzymała normy tak, jak wytwór państwowej mennicy. Za garść tych przykrętek płaciło się na wędkarskiej giełdzie majątek. Więc pracownicy mennicy wynosili te garście za bramę. I bohaterowie wojenni i gieroje socjalistycznego trudu odkręcali blaszki od swoich medali i handlowali nimi na giełdzie. Bo order mogła przytrzymać przedziurawiona i nagwintowana kopiejka, a błysku rozklepanej przykrętki nic nie zastąpiło. Nie wierzę?

POZA TYM W NUMERZE:
DYSKUSYJNE PARAGRAFY - Używać czy nie używać podbieraka? Czy warto chronić trociowe maluchy? Jak przechowywać żywe ryby i czy przed łowieniem powinno się nęcić? Gośka Jurczyszyn zebrała pierwszą porcję wniosków i postulatów, które w przyszłości tworzyć mają Regulamin Rybiego Oka.

GŁOWA W GARDZIELI - Zima na pierwszy rzut oka jest niełaskawa dla spinningistów. Muszkarze kuszą teraz białą damę, spławikowcy kują niezmierzone ilości przerębli, maniacy pstrągów uganiają się za kropkowańcami... A "błystkarze"? Mróz skuł już przecież Wielką Rzekę, a żyjące tam ryby dawno popadły w letarg. Na szczęście jest w Polsce przeciwnik godny Prawdziwego Spinningisty...

AMERYKAŃSKI SEN - Ludzie za oceanem kochają telewizję, pagery, niezdrowe jedzenie i stosunki towarzyskie. Kochają też łowienie ryb. O tym, jak udało im się połączyć te, zdałoby się niemożliwe do pogodzenia przyjemności na jednej lodowej tafli, opowiada Gośka Jurczyszyn.

ABC MUSZKARSTWA - "Sieczka". Prawdziwy muszkarz nigdy się nie poddaje. Choć zima jest porą teoretycznie niesprzyjającą rójkom owadów, a pstrągi wymęczone seksem nie tak waleczne jak w lecie, Nie trzeba załamywać kijów. Zdaniem Romana Wigury, coś tam jednak od czasu do czasu roi się nad wodą i coś poza pstrągami w niej mieszka. Na przykład Biała Dama.

OKONIKKI Z PATELNI - "Pea on the rocks". Tym razem nasz Naczelny Kucharz przygotował, specjalnie dla lodowych maniaków i nie tylko, coś na rozgrzewkę. Potrawa, choć na oko ciężkostrawna, potrafi też podnieść ducha...

SPORT WĘDKARSKI - CO TO TAKIEGO? - Wyczyn: przez jednych kochany, przez drugich znienawidzony, przez trzecich jeszcze traktowany jak niepojęty szmergiel. Czy warto być wyczynowcem? Czy wyczynowcy łamią prawą? Nad tymi i innymi kwestiami zastanawia się Roman Wigura.

PO SĄSIEDZKU - "Wędkarz na zimno". Tym razem nie ma ani zwierzątek, ani roślinek, ani innych przejawów życia na łonie natury. Dziś zastanawiamy się nad rzeczą o wiele poważniejszą: wędkarską duszą... Zdaniem Jacka Jóźwiaka, jest to dusza w letargu.
AUTORZY:
Sławomir Hein  Marcin Jóźwik  Paweł Kobyłecki   Iza i Waldek Ptak
Piotr Onikki-Górski  Sobiesław Skopek   Michał Sopiński
Roman Wigura
 Radek Gościmski Tomasz Klimek Krzysztof Michalak
 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: MRP