Choć na świecie niepodzielnie panuje prawie wiosna - u nas nadal zima. Bo właściwie... dlaczego nie? Przecież, choć aura kaprysi, drzewa kwitną, a ptaki wracają z ciepłych krajów, wciąż mamy luty...
 
  NR 35      21 LUTEGO
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 

FOTOKLIK


RYBIM OKIEM, czyli nasze aktualności. A w nich między innymi: *Nowe prawo wodne, *Sum dłużej chroniony, *Troć 4,3 kilograma z Drwęcy, *Będzie zbiornik w Raciborzu, *Tama zawiniła w Górowie, *Wszędzie wyżówka, *Podlodowcy znów dryfują, *Rok bytowskich wędkarzy.

Bug graniczny, szczególnie odcinek od Kodnia po most w Sławatyczach, to odcinek łaskawy dla wędkarzy. Wiedzą o tym wszyscy Podlasiacy i od wiosny po jesień najeżdżają go dość często i gromadnie. Ale od listopada po koniec marca pusto na brzegach. Choć nie ponuro przecież, bo okolica to prześliczna. Lasy, morenowe pagóry, a pomiędzy tym wszystkim wąskie przesieki pól i łąk sięgające za rzekę. Środek zimy bywa tutaj szczególnie urokliwy. Rzadko zdarzają się okresy bezśnieżne, zaś jeszcze rzadziej spadają na tę okolicę trzaskające mrozy. Jest pięknie, zimowo, przestrzennie i o dziwo - rybnie... - pisze w tekście "ZIMA NA KRESACH" Jacek Jóźwiak. Wbrew pozorom jednak, autor nie zaprasza na jeszcze jedno zimowe, rzeczne wędkowanie. Zamiast tego penetrować będziemy niewielkie, bużańskie starorzecza, dołki, stawki, mikrojeziorka.

WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76, 90-251 Łódź, POLSKA
Telefon: +48 42 678-15-90,
630-59-85,

Fax: 678-15-99
biuro@krokus.com.pl
lub
office@krokus.com.pl

W NUMERZE POLECAMY SZCZEGÓLNIE:

MIĘSO NA KIJU - Kłusownictwo to bolesny problem. Nic bowiem tak źle nie nastraja do życia jak własna bezsilność. Staramy się wtedy coś zrobić - mimo wszystko. Jedni chwytają za kij, by dać złodziejom nauczkę, inni próbują zainteresować sprawą policję albo straż, jeszcze inni frustrację zalewają w gronie przyjaciół... Ilu ludzi - tyle sposobów. Paweł Skarżyński napisał do nas gorzki list.
Na dużych rzekach, np. na Wiśle, istnieje kilka portów rzecznych - w Płocku, Modlinie, Górze Kalwarii - w których w okresie zimowym gromadzi się, czyli zimuje, znaczna ilość ryb z danego, często długiego, odcinka rzeki. Praktycznie ryb "jest więcej niż wody"... To powoduje, iż mamy tam do czynienia z kłusownictwem na wielką, masową skalę. Kłusują "menele spod budki z piwem", a także wędkarze z niezłym sprzętem, często w towarzystwie całych rodzin...

NA POZIOMKI - Cztery tygodnie temu, w 2TW nr. 33 Jacek Jóźwiak opublikował "Łzy z Ameryki" - opowieść o tym, jak za Oceanem "zimowi" wędkarze łowią ryby na przynęty pionowe. Dziś kończy swoją historię o niezbyt popularnych w Polsce technikach podlodowych, opisując wabiki pracujące w poziomie.
Mormyszka amerykańska przez bodaj dwa sezony odleżeć się musiała w wędkarskich pudełkach zanim doczekała się poważnego opracowania. Łowienie na nią techniką stosowaną na Wschodzie nie sprawdziło się bowiem i bardzo częste puste zacięcia spowodowały, iż przestała być kupowana. Tymczasem ci, którzy przyswoili sobie właściwą technikę, donoszą o niezwykłej skuteczności tej metody. Prowokuje mnie to więc do zdradzenia kolejnego sekretu i opowiedzenia, w jaki sposób Skandynawowie oraz Kanadyjczycy łowią na przynęty pląsające.

POZA TYM W NUMERZE:
NIE PRZYNOŚ MI KWIATÓW... - Płynąca przez kilka państw rzeka Cisa, najdłuża rzeka Europy - jest martwa. Australijska kopalnia Esmerada zabiła w niej wszelkie życie, zatruwając wodę cyjankiem potasu, jedną z najsilniejszych trucizn na świecie. Nie przetrwały nawet bakterie, a rzeka pozostanie jałowa przez najbliższe dwadzieścia lat. O tym, jak doszło do tragedii, opowiada Gośka Jurczyszyn.

WĘDKARSKI SURVIVAL - "Nie przeziębiaj się - nie przegrzewaj się!",. Zima tego roku strasznie kaprysi. Raz karmi nas temperaturą dodatnio - wiosenną, innym razem funduje mrozy zgoła syberyjskie. Co na siebie włożyć, żeby organizm nie zareagował na tę huśtawkę standardową grypą, radzi Andrzej Trembaczowski.

ABC MUSZKARSTWA - "Mucha z młynka". Roman Wigura podpowiada, jak zostać prawdziwym muszkarzem. Ano - trzeba porzucić sklepy i zdać się na rękodzieło. Aby jednak eksperyment powiódł się w pełni, potrzebny będzie między innymi młynek do kawy...

TRZYDNIÓWKA - Przysłowie powiada, że człowiek człowiekowi wilkiem. Niestety, mija się z prawdą. Wilki, choć zwierzęta stadne, ściśle przestrzegają granic swojego terytorium. Człowiek, przy całej swojej stadności, zatracił terytorialny instynkt. Andrzej Trembaczowski poniós tego konsekwencje.

OKONIKKI Z PATELNI - "Tatarczuk nasz brat!". Naczelny mistrz gotowania tym razem postanowił niczego nie gotować. Potrawę jednak trzeba wypróbować koniecznie, bo - jak zwykle - nawet ten "surowy" przepis nie jest zwyczajny...

MARKETING PRZERYWANY - Handel wędkarski, mimo ponad dziesięciu lat wolnego, kapitalistycznego rynku, nadal jest w Polsce siermiężny, nastawiony na masówkę i nie szanuje swoich konsumentów. Dlaczego tak jest i czy kiedykolwiek się to zmieni, zastanawia się Jacek Jóźwiak.

TAM GNIAZDO MOJE... - Gośka Jurczyszyn odkryła, że nie tylko ludzie chcą być mieszczuchami. Do metropolii lgną zwierzęta, a nawet rzadkie rośliny. Dlaczego? Po prostu - to się opłaca!
REDAKCJA:

Gosia Jurczyszyn - Redaktor Naczelna
Jacek Jóźwiak - Webdesigner
Andrzej Trembaczowski - Redaktor i fotograf dyżurny

AUTORZY:
Sławomir Hein  Marcin Jóźwik  Paweł Kobyłecki   Iza i Waldek Ptak
Piotr Onikki-Górski  Sobiesław Skopek   Michał Sopiński
Roman Wigura
 Radek Gościmski Tomasz Klimek Krzysztof Michalak
 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Tu porozmawiasz na każdy temat dotyczący pięknego wędkarskiego hobby. Forum wędkarskie to miejsce na wymianę poglądów pomiędzy wędkarzami, to także kopalnia wiedzy o tym sporcie.