Ciężka gruntówka, morski casting, gruntówka ze spławikiem, drgająca szczytówka, włosowy zestaw helikopterowy Andy'ego Little'a, swing tip, bolonka, wyczynowa laska - wszystkie te techniki mieszczą się w ramach tego działu TW...
 
  NR 37      20 MARCA
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół Łódź i Wałcz
 

LASKA, TYCZKA, PAŁKA
     Łowienie długim wędziskiem ze skróconym zestawem - nawet o kilka metrów krótszym od wędziska - to, moim zdaniem, najskuteczniejsza ze wszystkich technik spławikowych. Nawet przy niewielkiej wprawie pozwala na dokładne poznanie ukształtowania dna łowiska, prawidłowe wygruntowanie, precyzyjne nęcenie i takież prowadzenie zestawu w linii nęcenia, skuteczne zacięcia, natychmiastowe odprowadzenie zapiętej ryby z łowiska.

     Wędzisko - zawsze nasadowe - dla wędkarzy nie decydujących się na starty w zawodach nie musi być dłuższe niż 11 metrów. Im jest ono bardziej sztywne - tym lepsze. Chodzi o to, by nie "lało się", nie "falowało" przy zacięciach lub gdy wieje wiatr.
     Szczytowe odcinki, równe długości zestawu, zwykło

określać się topem.

     Długość topu będzie różna - w zależności od głębokości łowiska.
Wewnątrz dwóch pierwszych szczytowych części wędziska montujemy gumowy amortyzator (przejmie on pracę szczytówki podczas holu ryby). Jeden koniec amortyzatora blokujemy specjalnym koreczkiem rozporowym, do drugiego zaś dowiązujemy plastykowy łącznik z haczykiem zaopatrzonym w tulejkę służącą do blokady pętelki zestawu.
     Grubość amortyzatora powinna być uzależniona od wytrzymałości głównej żyłki zestawu i spodziewanych ryb w łowisku. Należy zwrócić uwagę aby guma swobodnie "pracowała" w szczytowej części wędziska - swobodnie wysuwała się oraz szybko chowała. W tym celu, bardzo często niezbędne jest przycięcie pustej szczytówki. Na cieńszą jej końcówkę trzeba nakleić teflonową tulejkę, której rozmiar najlepiej dobrać w sklepie wędkarskim. Ma ona chronić gumę przed ocieraniem o ostre krawędzie szczytówki. Amortyzatory gumowe najczęściej sprzedawane są w 5 metrowych odcinkach, nawinięte na szpule lub zwijadełka.
     Wędziska nasadowego nie należy nigdy używać w charakterze bata, gdyż jego konstrukcja i "praca" nie pozwalają na to. Takie próby kończą się najczęściej złamaniem kija lub nawet utratą kilku jego części podczas zarzucania tak długiego zestawu.

Zestawy do "laski",

podobnie jak do bata, można przygotować w domu a ich założenie lub zmiana na łowisku trwa bardzo krotko. Proponuję robić je o długości 5 metrów i dopiero po wygruntowaniu (sprawdzeniu głębokości łowiska) skrócić je lub w razie konieczności przedłużyć. Przedłużając, zawsze dowiązujemy żyłkę grubszą (bardziej wytrzymałą, mocniejszą) niż ta, na której został skonstruowany zestaw.
     Długość zestawu do "laski" uwarunkowana jest głębokością łowiska. Odległość między szczytówką a spławikiem powinna wynosić ok. 1-1,5 m. Odcinek żyłki krótszy niż 1m spowoduje częste plątanie się zestawu przy wyprowadzaniu wędki, natomiast dłuższy niż 1,5 m nie pozwoli na precyzyjne prowadzenie przynęty i prawidłową prowokację. Reasumując, długość zestawu powinna być sumą głębokości łowiska i 1-1,5 metrowego odcinka żyłki między szczytówką a spławikiem.
     Kule zanętowe staramy się rzucać jak najbliżej szczytówki. Jeszcze niedawno dominowała teoria, iż łowiąc w rzekach należy wrzucać kule ok. 1-2 m powyżej szczytówki. To błąd. Prawidłowo sklejona i dociążona zanęta, przy w miarę równym dnie, nie powinna się potoczyć dalej niż 0,5-1m poniżej miejsca wpadnięcia do wody. Nęcenie powyżej szczytówki jest o tyle niewłaściwe, że możemy nie mieć możliwości "przytrzymania" zestawu (a tym samym przynęty) nad kulami a tam właśnie powinniśmy spodziewać się największej ilości brań (przy dnie prąd najczęściej jest mniejszy).

Technika skróconego zestawu

należy do najaktywniejszych sposobów łowienia.
     Wyprowadzamy zestaw trzymając w dłoni "top" i końcówkę zestawu z przyponem. Po dołączeniu pozostałej części, całe wędzisko wysuwamy do przodu tuż nad wodą (na tyle szybko aby przynęta nie zdążyła opaść na dno tuż przy brzegu), starając się nie zanurzać go w wodzie. Zestaw wprowadzamy tuż przed miejscem nęcenia. Łowimy stale prowokując, m.in. przez przytrzymywanie przynęty, swobodne jej puszczanie z nurtem (w wodach bieżących), podciąganie pod prąd czy podnoszenie. Po prostu, "laską" łowimy aktywnie.
     Odcinek żyłki między szczytówką a spławikiem nie powinien mieć zbędnego luzu, aby po zasygnalizowaniu przez spławik brania - zacięcie zostało natychmiast przeniesione na haczyk, bez niepotrzebnej straty czasu na zlikwidowanie zakola na żyłce.
     Po zacięciu odprowadzamy rybę z łowiska i na specjalnych rolkach, odciągamy wędzisko do tyłu aż do długości, do której sięgał zestaw. Odłączamy "top" a pozostałą część wędziska odkładamy na podpórkę. W tym czasie należy unieść szczytówkę ku górze, tak aby żyłka była przez cały czas napięta ("poluzowanie" zestawu kończy się najczęściej odhaczeniem ryby). Wolną ręką sięgamy po podbierak i naprowadzamy do niego rybę (nigdy odwrotnie).
     Aby zapewnić sobie

minimum komfortu

przy łowieniu "laską", dobrze jest posiadać podest wędkarski, na którym stawiamy wygodne siedzisko najlepiej w postaci tzw. "kosza wędkarskiego".
     Proponuję również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria ułatwiające "życie" przy połowach tak długim wędziskiem. Wręcz niezbędne są "haki" - podpórki, w które można wstawić "pełną" wędkę np. na czas nęcenia. Dobrze jest posiadać odpowiednie rolki, po których wycofujemy wędzisko aby móc odłączyć "top". Bardzo pomocne są tzw. "wąsy", czyli specjalna podpórka zabezpieczająca przed wysunięciem się do wody odłączonego od "topa" wędziska. Warto również posiadać proce do wystrzeliwania, w razie potrzeby, "na szczytówkę" m.in. białych robaków czyli larw muchy plujki, wszelkiego rodzaju ziaren (np. kukurydzy, konopi) a nawet odpowiednio przygotowanej ochotki.
     Techniką skróconego zestawu łowię już ponad dziesięć lat i wierzcie mi, że ta właśnie - wśród metod spławikowych - dla mnie nie ma sobie równych.

Anna Gostyńska

 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Czy interesuje Cię bezpłatny system ERP? Tu znajdziesz nieco porad na temat Instalacji i konfiguracji Odoo (OpenERP) powinny one pomóc Ci go zainstalować i przetestować na własnym serwerze.