Nazywam się Mariusz Kusiński, mieszkam w Calgary, w Kanadzie. Nie jestem osobą, która zna wszystkie wyrażenia wędkarskie, wiec - jeśli zabraknie ich w tym artykule - wybaczcie...
 
  NR 38      3 KWIETNIA
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 
SPRAWOZDANIE Z CALGARY
     W mojej okolicy znajduje się ponoć - opierając się na miejscowej prasie i telewizji - jedne z najlepszych muchowych łowisk Rainbow trout. Bow River, bo tak nazywa się rzeka, która przepływa przez Calgary, tryska czystością i zdrowiem.

    To chyba pierwsze nasuwające się spostrzeżenie, jakie odniesie człowiek patrząc na rzekę przepływającą przez 800-tysięczne miasto. Zdrowe, a przede wszystkim okazale pstrągi ściągają wielu wędkarzy z różnych stron świata.

    Zaplecze wypoczynkowe i rekreacyjne - oczywiście z wędką - zapewnia kilka firm, trudniących się przewodnictwem po rzece. W wypadku, gdyby turysta zapomniał np. wędki - znajduje się tu także kilka profesjonalnych sklepów wędkarskich.

    Regulamin wędkarski odnawiany jest rokrocznie, co świadczy, że kontrola rybostanu przeprowadzana jest regularnie. Jednym z ciekawszych punktów w tym regulaminie jest zakaz łowienia na żywca i to, że wędkujacy może łowić na jedna wędkę - ale z dwoma haczykami.

    Ryby występujace w Albercie to:
  • siedem odmian pstrągów - bull trout, brook trout, cutthroat trout, golden trout, lake trout, brown trout, rainbow trout,
  • lipień,
  • jesiotr jeziorowy,
  • sieja i sieja górska,
  • szczupak,
  • sandacz i sandacz kanadyjski,
  • miętus,
  • okoń,
  • goldeye (goldeye nie ma odpowiednika polskiego).
    Jak widać, ryby z Calgary to w większosci ryby drapieżne. Nie występuje tutaj tzw. biała ryba - płoć, ukleja, itp. Najczęściej łowioną ryba jest szczupak.

    Tegoroczny regulamin zmienił się co do szczupaka. Nastąpiły cięcia: z 10 sztuk, które można było złowić jeszcze rok temu, teraz wolno złowić jedynie 3 sztuki. Wymiar ochronny podniesiono do 63 cm. Myślę, że przy tak racjonalnym gospodarowaniu jeszcze długo będziemy się cieszyć dobrym wędkarstwem w Calgary i okolicach.

Mariusz Kusiński

 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Tygodnik Wędkarski