Jakie zadania
Zgniłe jajeczko wlać bez skorupki, czosnek, cebulkę - razem do kupki,
dodać amoniak i siarkowodór, nos zatykając czekać na odór.
(Papcio Chmiel)
 
  NR 41      15 MAJA
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 


Wiceprezes KWI, jako ukochany Gospodarz, spełnia zadania, które stawia przed nim aktyw Forum
     Przykładam ucho do forumowej studni i co słyszę? Wołanie o smażonego karpia. Dobrze! Dziś przypomnimy sobie łatwą, a nie wszystkim dobrze znaną, sztukę smażenia ryb.


     Większość ryb (w tym naszego bohatera karpia, jeżeli nie jest glocem) skrobiemy. Wyjątek stanowią ryby oczywiste - lin, węgorz, oraz mniej oczywiste - jazgarz, okoń. Tego ostatniego naprawdę nie trzeba męczyć. Oczywiście nieoskrobana skórka spisana jest na straty, ale zyski moralne, wynikające z zaniechania zadania sobie samemu okrutnych tortur w postaci żmudnej operacji pozbawienia okonia łusek, są ogromne.


     Drugi etap przygotowania ryby do smażenia, to skropienie jej sokiem z cytryny. Ścina on białko w mięsie, przez co jest ono jędrniejsze i nie przywiera do patelni. W żadnym przypadku jeszcze nie solimy.


     Robimy to dopiero - raczej w niewielkich ilościach - tuż przed smażeniem. Pytacie dlaczego? A jedliście kiedyś wodnistą, wiórowatą rybę i nie był to boleń?


     Sama czynność smażenia dzieli ludzi na zwolenników szkoły barokowej i ascetów. Ci pierwsi oprószają tuszę mąka, nurzają w roztrzepanym jaju i i obtaczają w tartej bułce. Drudzy ograniczają się do mąki.


     Ryby, w odróżnieniu np. od wołowiny, powinno smażyć się na głębszym (ale nie głębokim!) oleju, na średnim ogniu, tak, żeby usmażyły się całe. No właśnie Đ raczej na oleju. Smakosze mogą pod koniec dodać łyżkę masła.


     Świeży chleb ze sklepu gminnego i zimne piwo z lokalnego browaru, znakomicie uzupełnią nasz posiłek.

gotował Piotr Onikki-Górski

 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Nazwiska Żbikowski i Żbikowska przewijają się często na naszych stronach i są ściśle związane z naszymi firmami. Najlepiej odwiedzić tę stronę: Żbikowski aby zrozumieć dlaczego.