Dokąd mamy pojechać i na jakie metody zdecydować się, kiedy już dojedziemy... W którym kącie, czy na którym zakręcie szukać wymarzonego okazu... Jeśli tylko możemy, podzielmy się naszymi łowiskami. Mięsiarze nas nie czytają!
 
  NR 43      15 CZERWCA
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 
NA RYBY! W WAKACYJNY, LETNI CZAS...
     Wakacyjne miejscówki to dla mnie przede wszystkim Mazury. Od kilku lat na przełomie czerwca i lipca pakuję rodzinkę w samochód i po kilku godzinach jazdy zjawiam się u dość dalekiej rodziny, mieszkającej parę kilometrów od Mrągowa. Nie jest to, co prawda dom nad samym jeziorem, ale za to cisza i spokój gwarantowane, a nad jezioro można dojechać rowerem lub samochodem.

     Lubiącym w wakacje ciszę i spokój mógłbym polecić dwa jeziora: Juksty i Dobrynek. Pierwsze z nich to duże rynnowe jezioro, rozciągające się między drogą Mrągowo-Giżycko i Mrągowo-Mikołajki. Dojazd jest prosty i wygodny: jedziemy drogą Mikołajki-Mrągowo, po przejechaniu około 5 km skręcamy w prawo, w kierunku wsi Czerwonka.
     Z drogi widać jezioro Muntowskie, wolno zarastającą wodę o bagnistych brzegach, obfitującą w niezłego szczupaka i lina. Niestety, akwen jest niemal niedostępny, aby dotrzeć nad wodę trzeba zasięgnąć języka u tubylców. Gdy dotrzeć na drugą stronę jeziora, jedziemy kolejne 3 km, skręcamy - również w prawo - na Śniadowo, za którym znajduje się chyba jedyny ośrodek nad tym jeziorem: 5-6 domków, kort tenisowy, duży pomost, możliwość wynajęcia łódki. Telefon (089) 741 59 00.

*****

     Drugie jeziorko - Dobrynek, zwane też Dobrzynkiem - to oaza ciszy i spokoju. Znane właściwie tylko miejscowej ludności. Dojazd samochodem możliwy jest tylko w jednym miejscu i wymaga kilku słów komentarza. Wyjeżdżamy z Mrągowa w kierunku Mikołajek. Po przejechaniu pod wiaduktem kolejowym (droga na Mikołajki w lewo) skręcamy w lewo pod pierwszy wiadukt kolejowy z asfaltową (uwaga!) drogą (około 2-3 km). Mijamy odnogę jeziora Czos, mijamy po prawej stronie białe ogrodzenie i skręcamy w prawo w las. Po przejechaniu kilku kilometrów, przed ostrym zakrętem drogi w prawo, zjeżdżamy w dół do jeziora. I tu drobna uwaga - mapa ilustrująca ten artykuł jest raczej wiekowa i nie należy się nią za bardzo sugerować.
     Dostęp do jeziora jest możliwy również od strony nieczynnego już PGR-u Troszczykowo, wymaga jednak około 0,5 km spaceru przez pole. By się tam dostać, udajemy się w Mrągowie w stronę hotelu Mrongowia, mijamy go i wjeżdżamy na szutrową drogę. Mijamy zjazd do ośrodka wczasowego Troszczykowo. Po zakręcie o około 90 stopni jedziemy prosto aż do końca drogi. Kończy się ona właśnie w zabudowaniach starego PGR-u i tu też można zostawić autko, dalej już dotrzemy piechotą.

*****

     Jezioro Dobrynek jest głębokie, maksymalnie nawet do 38 m. Wędkując z brzegu na spławik nie musimy więc wykonywać odległych rzutów, by łowić na 10-15 m. Spore leszcze i płocie biorą na białego i czerwonego robaka oraz na makaron, a przy kilkudniowym, niezbyt obfitym nęceniu nie ma sensu rozkładania dwóch wędek - brania są równoczesne i nie wiadomo, na której zacinać...
     Ryby drapieżne dostępne są praktycznie tylko z łodzi lub pontonu. W większych ilościach występują w południowej części jeziora koło Porębisk.
     Wszystkie wymienione jeziora dzierżawi Gospodarstwo Rybackie z Mrągowa, zezwolenia są ogólnie dostępne w sklepach wędkarskich w Mrągowie.

*****

     Ceny zezwoleń na 2000 r.
 • Połów z brzegu (dwie wędki i spinning) na jednym udostępnionym jeziorze:
  • 3 dni - 15 zł
  • 14 dni - 25 zł
  • cały sezon - 47 zł
 • Połów z łodzi (dwie wędki i spinning) na jednym udostępnionym jeziorze:
  • 3 dni - 29 zł
  • 14 dni - 50 zł
  • cały sezon - 82 zł
 • Połów z brzegu (dwie wędki i spinning) na wszystkich udostępnionych jeziorach:
  • cały sezon -70 zł
 • Połów z łodzi (dwie wędki i spinning) na wszystkich udostępnionych jeziorach:
  • cały sezon - 110 zł

Marek Hille

 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron WWW