Wiele już razy obiecywałem opisać woblery, które robię samodzielnie i używam zazwyczaj podczas polowań na sumy. Pomysł nie jest wprawdzie całkiem samodzielny...
 
  NR 44      WYDANIE SPECJALNE
Wydawca: KROKUS ska z o. o. oraz Zespół - Łódź i Wałcz
 
JÓŹWIACZE JAJA
     W jednej z amerykańskich książeczek o przynętach wypatrzyłem ten kształt. Plastikowy wobler nazywał się monkey egg, małpie jajo. Kształt wabika faktycznie przypomina jajko, ale dlaczego dodano doń przymiotnik "małpie"?

     Nie wiedziałem tego do pierwszych testów wydłubanej pracowicie przynęty. Akcję ma otóż małpie jajo rzeczywiście małpią. Chodzi bardzo agresywnie, drży gęsto i od czasu do czasu wykonuje nieskoordynowane "trawersy". Przepływa pół metra w lewo skos, potem metr w prawo, zagłębiając się przy tym i podpływając ku powierzchni. Istna małpa, wariatka.

     Przed wykładaniem chroni wobler duża porcja grubo sklepanego ołowiu wklejona w wycięcie na stelaż. Poprzecznie wklejony ster nie pozwala na zbyt głębokie zanurzenie - wabik ten zagłębia się najwyżej na metr. I jest to właśnie to, co od lipca kusić będzie wieczorne i nocne sumy.

     Korpus wycinam z grubej, dobrze wysuszonej gałęzi wierzbowej scyzorykiem z miękkiej stali. Potem starannie obrabiam go nożem modelarskim i papierami ściernymi. Następnie wypiłowuję rowek na stelaż, który potem wklejam distalem. Wklejam potem ołów, wyrównuję powierzchnię szpachlówką modelarską, pokrywam białą farbą podkładową. Następnie za pomocą sprajów z farbą samochodową maluję woblera na oczojebiste kolorki, wysuszam i pokrywam lakierem poliuretanowym. Wycinam rowek na ster i wklejam statecznik. Zakładam kotwice i oto mam kolejne Jajo Jóźwiaka.

     Większość przynęt ma długość ok. 8 cm, szerokość w najgrubszym miejscu ok. 4,5 cm. Dobrze wykonane małpie jajo waży pod 20 g. Jest więc idealne do łowienia grubszymi (do 0,35 mm) żyłkami lub 30. funtową plecionką.

     Warto spróbować podrobić Jóźwiacze Jaja - choć sezon tuż, tuż - przez tydzień zdążycie wydłubać kilka takich przynęt. Efekty gwarantowane!

    Aha, na jajowatą przynętę znakomicie łowi się szczupaki na jeziornych płyciznach...
 
All rights reserved, teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
Reklamy Krokus: eZ Publish