Wyszedł nam numer poświęcony jednemu gatunkowi. Ale nikt chyba nie powie, że temat nie jest aktualny. Wszak jesienią łowi się drapieżniki.

NR 46 - 4 Listopada 2000
Wydawca: KROKUS sp. z o. o. oraz Zespół Rybiego Oka
ZDJĘCIA NUMERU:
Artur Dac i jego trofea z zalewu w Przeczycach.

Redakcja zwraca się z gorącą prośbą do osób wędkujących w okolicach stolicy o pomoc dr Arkadiuszowi Wołosowi z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie w zebraniu informacji w ramach prowadzonego przezeń badania. Sprawa była sygnalizowana już na Forum. Pomóc możecie wypełniając ANKIETĘ. W imieniu autora dziękujemy.

W NUMERZE:

Czas szczupaka. O łowieniu "zębaczy" w rzekach, jak zwykle ciekawie, opowiada Andrzej Trembaczowski.

 

"Krokodyle" z Alljungen. Jarek Ziarnicki łowił szwedzkie szczupaki. Przekonuje, że Szwedzi potrafią dostrzec pieniądze płynące z turystyki wędkarskiej. Zresztą nie tylko turystyka jest tam "na poziomie".

 

DONOSY:

Wojtek Górny łowił w Wiśle.

Wisła na warszawskim odcinku wraz ze zmianą pogody zmieniła swoje oblicze. Drobne drapieżniki odeszły głębiej i dalej od brzegu, powoli znika też drobnica. Brania ryb drapieżnych są teraz rzadsze, za to są szanse na większe okazy - w zeszły weekend padł sandacz 14,5 kg. Stan wody w Wiśle niestety nadal niski i na razie nic nie zapowiada zmiany. Na Zalewie Zegrzyńskim sandacze również dobrze żerują, ale przeważają ryby do 3 kg. Mówi się ze jeszcze nie pora, ze te duże nie spłynęły jeszcze z rzek do Zalewu na zimowanie.

 

W Wiśle łowił też Leszek Burlewiecz. Łowił i doniósł:

W okolicach Warszawy straszna nędza. W niedzielę rano byłem ze spinningiem na Wiśle powyżej Warszawy (Zawady, Ciszyca) i mimo ćwiczenia różnymi przynętami (cały asortyment), wyszedłem bez pobicia ze stratą 1 wirówki, 1 wahadłówki i 2 urwanych ripperów. Oprócz mnie łowiło około 20 spinningistów (z tym samym efektem) i 5 żywczarzy. Jeden z tych ostatnich złowił 30 cm szczupasia, zdaje się że tego samego, którego miałem na malutkim kleniowym woblerku 3 tyg. temu i zabrał go do torby po uprzednim utytłaniu w piachu. Na pytanie czy nie żal mu takiego dziecka, wzruszył ramionami i popatrzył tak, jakby mnie też chciał do tej torby... po uprzednim utopieniu. Z rozmów z wędkarzami wynikało, że ryby brały w piątek. Jeden facet złowił szczupaka, takiego ze 2,5 kg.

 

Na sieradzkim odcinku Warty cisza. Donosi Michał Sopiński:

W Warcie w okolicach Zbiornika Jeziorsko sandacze zapadły w głęboki sen. Po okresie niezłych brań, wraz z ochłodzeniem drapieżniki przepadły bez śladu. Może pierwsze przymrozki przypomną rybom, iż pora zbierać zapasy na zimę. Najlepiej w postaci ripprerów : ).

 

Jacek Gnat donosi o nowej wersji tzw. "pupy". To już nie kawałek styropianu, jak za czasów naszych dziadków. Obecnie modne stały się "pety".

Donoszę że spotkałem się z nowym sposobem kłusowania: duża plastikowa butelka po napojach pływająca dnem do góry, do niej dowiązana linka, kotwiczka i żywczyk. Coś takiego pływa sobie po jeziorku aż trafi na szczupaka lub spinningistę, który takowe cudo zaczepi. Jeśli ktoś z kolegów zobaczy taką pływającą butelkę warto posłać tam dużą blachę i sprawdzić co w trawie piszczy.

 
 

Informację od kolegi - Michała Kołtuna przekazał Piotrek Onikki-Górski:

W Drwęcy koło Torunia skłusowano widłami łososia o wadze 16 i pół kilo i długości 127 cm. Kłusownicy zaproponowali koledze Michała kupno łba do preparowania. Nie kupił, ale powiedział, że takiej kufy w życiu nie widział!

Linia
WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76
90-251 Łódź, POLSKA
Telefon:
+48 42 678-15-90
+48 42 630-59-85
+48 42 639-84-12
Fax:
+48 42 678-15-99
E-Mail:
biuro@krokus.com.pl
office@krokus.com.pl

TYMCZASOWE KOLEGIUM REDAKCYJNE:
Sławek i Kama Bocheńscy
Radek Gościmski
Wojtek Górny
Piotrek Onikki-Górski
Michał Sopiński
Andrzej Trembaczowski

OPRAWA INTERNETOWA:
Janusz Dymidziuk

Š  1999-2000 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Krokus Sp. z o.o.
Teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych.
Reklamy Krokus: Producent wszywek, metek, etykiet. Zobacz: Wszywki odzieżowe Firma "Wszywka" zaprasza!