MUCHÓWKI
NR 49 - 5 GRUDNIA 2000
Wydawca: KROKUS sp. z o. o. oraz Zespół Rybiego Oka
Numery Archiwalne
Numer Aktualny
Rybie Oko
Forum Dyskusyjne

 

Artur Banachowski opowiedział już jak dobierać sprzęt do warunków łowiska i poławianych ryb. Dziś pora na konkrety, czyli produkty godne polecenia.


Muchówki cz. II

W tej części tekstu chciałbym polecić kilka wędzisk, które miałem przyjemność zbroić i przetestować w warunkach łowiska. Moja opinia jest subiektywną. Jednak ci, którzy będą chcieli uzupełnić swoją kolekcję lub po prostu zakupić pierwszą wędkę być może unikną przykrych rozczarowań i znajdą dla siebie coś ciekawego.
Koneserzy mogą zainteresować się wędziskami Thomas&Thomas, którego flagowymi wyrobami są wędziska z serii Paradigm i Vector. Ja chciałbym jednak polecić wędziska z serii Horizon. Rzuty, prowadzenie muchy i hol za pomocą tych wędzisk to prawdziwa poezja. Wędziska z serii Horizon Saltwater długości 9' (2,70 m) w klasach AFTM 7 do AFTM 10, przeznaczone są docelowo do połowu dużych ryb morskich. Proponowałbym je wszystkim łowcom szczupaków. Tym, którzy uważają, że wędka 9' (2,70 m) to dla nich za mało, proponuję sięgnąć po modele trzyczęściowe z serii Horizon długości 9'6" (2,90 m) AFTM 7, 8, 9 i prawdziwą perełkę - wędzisko o długości 10' (3,0 m) w klasie AFTM 8. Miłośnikom łowienia bardzo delikatnego, polecałbym serię Light Presentation charakteryzującą się akcją bardziej zbliżoną do klasycznej, przy zachowaniu dynamiki serii Horizon i Horizon Saltwater.
Następną firmą, która dzięki swoim doskonałym wyrobom może umilić życie każdemu muszkarzowi, jest niewątpliwie Sage. Przebogata kolekcja zawiera wędziska do wszystkich metod połowu. Między innymi jest to bardzo mocno rozbudowana seria XP, która zastąpiła legendarną już dzisiaj RPL i RPL+. Wędki o długości 9' (2,70 m) w klasach AFTM 3 i AFTM 4 oraz 9'6" (2,90 m) AFTM 5 używane są z dużym powodzeniem przez muszkarzy startujących w zawodach. Godna polecenia jest cała seria wędzisk dwuręcznych, adresowana specjalnie do wędkarzy europejskich. Spora grupa miłośników połowu troci na muchę sięga coraz częściej po krótsze modele tej serii. Pasjonaci połowu szczupaków skorzystać mogą z wędzisk morskich określanych przez Sage symbolem RPLXi i nie ma dla tych wędzisk rzeczy niemożliwych. Wbicie haka 5\0 w zębaty pysk szczupaka, nawet ze znacznej odległości nie stanowi najmniejszego problemu. Wszystkie modele z serii XP i RPLXi dzięki swojej konstrukcji są modelami bardzo dalekosiężnymi. Dla tych, którzy lubią połączenie klasycznej akcji i super-technologii firma oferuje modele wykonane z grafitu czwartej generacji określone symbolem SP. Eksperci firmy twierdzą, że wędki te są jednakowo skuteczne przy połowach na dużych i małych dystansach. Od siebie mogę jedynie dodać, że rzuca się nimi bardzo lekko i przyjemnie, oraz że zdolne są do przenoszenia niesamowitych obciążeń. Szlagierem ostatnich sezonów jest seria SPL, w której konstruktorom udało się połączyć wolną akcję z niebywałą dynamiką całego wędziska. Rzuty i hol tą muchówką pozostawiają wiele niezapomnianych wrażeń.
Niestety wędziska firm Thomas&Thomas oraz Sage nie należą do najtańszych. Gdybym miał wskazać dobry kij za przystępną cenę, mój wybór padłby na firmę St.Croix. Wędziska z serii Legend Ultra AFTM 3, 4 długości 9' (2,70 m) możemy zastosować do połowów na nimfę oraz na suchą i mokrą muchę, wędziska klasy AFTM 5 i 6 tej samej długości przy łowieniu na streamery oraz podczas podchodów pstrągów w czasie rójki jętki majowej. Polecałbym je również tym, którzy myślą o muchowych połowach kleni i jazi w dużych rzekach. Wędziska klasy AFTM 8 i 9 długości 9' użyjemy jako szczupakowego. Bez narażania się na stresy można wybrać się z tym kijem na letnie trocie i duże morskie tęczaki. Wszystkie powyżej opisane modele, firma oferuje standardowo jako kije dwuczęściowe oraz dopracowane w najmniejszych szczegółach modele travel trzy i czteroczęściowe. Wśród traveli nie można zapomnieć o czterech trzyskładowych wędziskach w klasach 5, 6, 7 i 8 o długości 9'9". Zdają one doskonale egzamin w momentach, gdy o sukcesie decyduje dodatkowo długość wędki. Modele 5 i 6 są niezastąpione podczas połowów pstrągów w jeziorach i zbiornikach zaporowych. 7 i 8 idealnie pracuje w zestawie przeznaczonym do łowienia letnich troci oraz dużych pstrągów tęczowych. Na drugim miejscu w ofercie swoich muchówek St.Croix proponuje szeroką gamę wędzisk z serii AVID. Przy nieco niższej cenie mogą one spokojnie konkurować z modelami z serii LEGEND, dając możliwość wyboru zwolennikom wędzisk o nieco spokojniejszym, klasycznym ugięciu. Jeśli ktoś chciałby realizować swoją pasję muszkarską przy użyciu jednej tylko wędki, powinien zastanowić się nad zakupem muchówki z serii IMPERIAL. W USA wędziska te uważane są za jedne z najbardziej niezawodnych., dzięki niebywałej odporności na wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne. Pozwala nam to stosować jedno wędzisko o stosunkowo niskiej klasie AFTM do połowu różnymi metodami muchowymi, bez obawy o jego uszkodzenie.
Przegląd ten zakończę opisem kilku wędek, które możemy zbudować na blankach firmy Pacyfic Bay. Firma ta oferuje blanki oraz doskonały osprzęt, natomiast nie sprzedaje gotowych wędek. Do połowu lipieni poleciłbym muchówki długości 9' (2,70 m) AFTM 3 oraz 4, a jako wędziska pstrągowe 9' (2,70 m) oraz 9'6" (2,90 m) klasy AFTM 5 i 6. Trociowcy powinni zwrócić uwagę na wędkę 3 m AFTM 9, cieszącą się dużym uznaniem wśród wędkarzy znad Redy i Słupi. Szeroka gama cięższych wędzisk o długości 9' (2,70 m) może znaleźć zastosowanie do połowu szczupaków. "Wielkorzeczni" muszkarze mogą wypróbować dalekosiężną muchówkę 9' (2,90 m) AFTM 7. Wymienione wędziska charakteryzują się klasycznym ugięciem, zdolne są do przenoszenia dużych obciążeń wykonywania długich rzutów oraz w razie potrzeby na forsowny hol nawet dużej ryby.
W tekście nie znalazły miejsca opisy muchówek wielu znamienitych firm. Pomimo, że miałem kontakt z wieloma takimi kijami, to ilość przetestowanych modeli z poszczególnych serii jest zbyt mała aby sugerować opinie dotyczące ich walorów użytkowych.

Artur Banachowski

WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76
90-251 Łódź, POLSKA
Telefon:
+48 42 678-15-90
+48 42 630-59-85
+48 42 639-84-12
Fax:
+48 42 678-15-99
E-Mail:
biuro@krokus.com.pl
office@krokus.com.pl

TYMCZASOWE KOLEGIUM REDAKCYJNE:
Sławek i Kama Bocheńscy
Radek Gościmski
Wojtek Górny
Piotrek Onikki-Górski
Michał Sopiński
Andrzej Trembaczowski

OPRAWA INTERNETOWA:
Maciek Jałkowski

PROJEKT
Janusz Dymidziuk

© 1999-2000 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Krokus Sp. z o.o.
Teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
.

 

 
Reklamy Krokus: Żbikowski - drzewo genealogiczne