WIARTEL 2000
NR 51 - 1 LUTEGO 2001
Wydawca: KROKUS sp. z o. o. oraz Zespół Rybiego Oka
Numery Archiwalne
Numer Aktualny
Rybie Oko
Forum Dyskusyjne

    Minął ponad rok od mojego artykułu o Wiartlu, a sądząc po powracającym na forum pytaniach na temat tego łowiska, zainteresowanie nim jest nadal spore.
   Ten rok nie pozwolił mi bywać na rybach tak często, jakbym chciał - któż z nas może powiedzieć, że nie mógłby być częściej na rybach? Na Wiartlu gościłem też rzadziej niż miało to miejsce w zeszłym roku. Mimo wszystko pozwala mi to na pewną ocenę sytuacji z perspektywy tych dwóch sezonów.
   Po pierwsze sezon był bardzo nierówny; od dni kompletnego bezrybia, gdzie nawet okonki nie chciały nawiązać współpracy, po takie dnie, w których w ciągu kilku godzin można było złowić kilkanaście szczupaków. Poprzedni sezon był zdecydowanie równiejszy, tak że praktycznie nie zdarzało mi się wracać bez ryby. Sezon '99 obfitował też w większą ilość szczupaków mniejszych, takich pomiędzy 50 a 65 cm.
   W tym, już minionym, brania były rzadsze, ale "kaliber" łowionych ryb był zdecydowanie większy. Zdarzała mi się też większa liczba odprowadzeń przynęty do samej łodzi, bez ataku, a na dodatek tyczyło się to sztuk większych. Może to świadczyć o dużej liczbie "pokłutych" ryb, które szczególnie pod koniec sezonu nie są już takie skore do atakowania tego, co im spiningiści podsuwają po nos.
   Dwa tygodnie września były najlepszym okresem brań w ciągu tego roku. Po pierwszych paru dniach, kiedy to ryby zdecydowanie nie brały, kolejnych 5 to był naprawdę "istny róg obfitości". Dodatkowo, jak wspomniałem wcześniej, trafiały się przeważnie sztuki większe, rozmiarami oscylujące w okolicach 70-100 cm .
   Niestety już wyprawa wczesnojesienna przyniosła pełne rozczarowanie: 3 dni i nic godnego wspomnienia. Przyczyną mogły być odłowy, jakie zostały przeprowadzone (na kilka dni przed naszym przyjazdem) przez gospodarza tych wód. Odbyło się to za radą ichtiologów, jako że liczba białorybu przekroczyła możliwości żerowe drapieżników. Upatrywano w tym przyczyny słabszego żerowania ryb. Odłowy te potwierdziły, iż szczupaka jest sporo. Jednocześnie zarybiono jezioro sumem i trocią jeziorowa, a w listopadzie miały nastąpić dodatkowe zarybienia szczupakiem. Informacje te uzyskałem w rozmowie ze strażnikami oraz pracownikami ośrodka, więc nie jestem pewien co do ich wiarygodności.
   To, że można złowić rybę naprawdę dużą, niech świadczy przykład cudzoziemców, którzy w tym roku złowili ponad osiemnastokilogramowego szczupaka - ryba ta niestety już nie pływa w jeziorze. Zdarzyły się natomiast skargi wędkarzy rozczarowanych superłowiskiem, na którym to nie udało się złowić ani jednej ryby.
   Odnoszę więc wrażenie, że na Wiartlu nie dzieje się najlepiej. Mimo działań jakie podejmują (przynajmniej oficjalnie) opiekunowie tej wody, jeśli sytuacja nie zmieni się w przyszłym roku diametralnie, może to oznaczać zmniejszenie zainteresowania superłowiskiem, a szkoda, bo okolica i jezioro są naprawdę przepiękne.
   Czy warto więc jechać nad Wiartel ? Nie wiem. Ja natomiast na pewno w przyszłym sezonie zawitam tam przynajmniej raz, zobaczyć co się zmieniło i czy zabiegi podjęte przez opiekunów tej wody przyniosły jakieś efekty. Myślę jednak, że zrobię to na początku sezonu i zweryfikuję w ten sposób teorie, że szczupaki mają dobrą, ale krótka pamięć, przynajmniej jeśli chodzi o przynęty.

Radek Gościmski
WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76
90-251 Łódź, POLSKA
Telefon:
+48 42 678-15-90
+48 42 630-59-85
+48 42 639-84-12
Fax:
+48 42 678-15-99
E-Mail:
biuro@krokus.com.pl
office@krokus.com.pl

TYMCZASOWE KOLEGIUM REDAKCYJNE:
Radek Gościmski
Wojtek Górny
Piotrek Onikki-Górski
Andrzej Trembaczowski

OPRAWA INTERNETOWA:
Maciek Jałkowski

PROJEKT
Janusz Dymidziuk

Š 1999-2000 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Krokus Sp. z o.o.
Teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych
.

 

Reklamy Krokus: Tygodnik Wędkarski - pierwszy, bezpłatny, internetowy Tygodnik Wędkarski wydawany przez wydawcę: Krokus Sp. z o.o, adresowany do wszystkich zainteresowanych tym hobby. Pierwsze wydanie ukazało się już w roku 1999.