Nagłówek
   WYŁOWIONE Z FORUM
Foto. Andrzej Trembaczowski

Lato + morze + cisza = troć
Z jaką porą roku kojarzy wam się troć? Czy jest to zima, czy może początek jesieni - koniec września? Słusznie, wtedy tej ryby jest w rzece najwięcej, a co za tym idzie najwięcej jest też wędkarzy. Lubicie łowić w tłoku? Jak wam się łowi, z tą świadomością, że musicie uważać na blaszkę łowiącego po drugiej stronie rzeki wędkarza? Jak radzicie sobie z wyścigiem do najlepszych miejsc w każdy ranek na początku czy też na końcu sezonu?

Coś spod żagli
Urlop. Mazury i żagle. I wędki oczywiście. Wodniacki raj, pełnia szczęścia... Czy na pewno? Wędkarstwo, żeglarstwo to dwie niby bliskie, ale jakże odmienne formy wodniactwa.

Kaban
Korciło mnie żeby podjechać gdzieś dalej poszukać "kropeczek". Niestety ciągłe opady nie rokowały zbyt dobrze, a i sezon urlopowy w pełni, większość znajomych w rozjazdach. Jednak nie mogłem wysiedzieć i zadzwoniłem do Andrzeja Trembaczowskiego. Szybka decyzja - jedziemy! Padło na Tanew.

Pazerny czyli AVID
Kiedy po raz pierwszy ST.CROIX zaprezentowało serię wędzisk AVID ze śmiechem zapytałem szefa firmy, co ma oznaczać ta nazwa, jako że avid znaczy po angielsku "pazerny". "They're really avid for fish" - zabrzmiała odpowiedź, czyli "Są naprawdę pazerne na ryby". Pośmialiśmy się trochę, ale potem przyszedł czas na poważne zajęcie, czyli na testowanie spinningów należących do wspomnianej "pazernej" serii. I w tym momencie absolutne zaskoczenie - już po kilku rzutach wrażenie, że oto pojawiła się nowa jakość.

PROWADZI:
Michał Sopiński

EFTTEX'2001 II
EFTTEX'2001 I
Nr 52 - 31 maja 2001
Nr 51 - 31 stycznia 2001
Nr 50 - 29 grudnia
Nr 49 - 5 grudnia
Nr 48 - 20 listopada
Nr 47 - 9 listopada
Nr 46 - 4 listopada
Nr 45 - 25 października
Specnumer - SUM

Wejściówka Tygodnika

ARCHIWUM TW

TYMCZASOWE KOLEGIUM REDAKCYJNE:
Radek Gościmski
Wojtek Górny
Piotrek Onikki-Górski
Andrzej Trembaczowski

OPRAWA INTERNETOWA:
Krokus

PROJEKT:
Krztysztof Urbankiewicz

WYDAWCA:
Krokus Sp. z o.o.
ul. Jaracza 76
90-251 Łódź, POLSKA
+48 42 678-15-90
+48 42 678-15-95
biuro@krokus.com.pl
office@krokus.com.pl


      W piątek po zakończeniu roku szkolnego mojej Córy - udało mi się wyrwać na ryby na kanał żeglowny rzeki Odry k. zalewu "Bajkał". Był to już drugi wypad - pierwszy niestety prawie bezrybny jeśli nie liczyć paru okonków i małego szczupaczka. W kanale tym miały pływać jazie i to w dużych ilościach.

   Tak się składa, ze do tej pory w zasadzie w rzekach nie łowiłem - Odra wydawała mi się przeraźliwie brudna (i taka też była). Zmuszony jednak brakiem konkretnych ryb w rozmaitych żwirowniach i gliniankach, w których do tej pory łowiłem - spróbowałem szczęścia na kanale. Zwłaszcza że jak twierdził p. Józef Sendal - jazi jest tam opor. Pierwszy wyjazd niestety wypadł w dzień całkowicie bezrybny - jedynie udało mi się "wysępić" parę woblerków - pewniaków oraz zaliczyć pierwszą lekcję jaziowania (niestety bez ryb - u nauczyciela też). W piątek jechałem z mocnym postanowieniem zaliczenia pierwszych w życiu jazi - choćbym miał łowić do rana :), zwłaszcza że w jakimś starym czasopiśmie wędkarskim wyczytałem że spinningując w czerwcu w nocy bez ryby się nie wraca. 1 - szy jaź wziął małego woblerka czarnucha już po pół godzinie. Na drugiego czekałem już dłużej dopiero jak slońce się całkiem schowało za drzewa, gdzieś ok. 8.45 uderzył całkiem przyzwoity. Parę następnych rzutów nic nie dało więc przeszedłem paręnaście metrów niżej zmieniając woblerka na "żarówę" - był trochę przyduży ale ponoć w nocy biorą duże jazie (a są tam i takie ok. 3 kg) więc co tam trzeba spróbować. Pierwszy rzut na środek i po jednym obrocie korbka mocne branie, aha jest i to całkiem spory... pomyślałem sobie. Z dość dużym oporem i idąc przy dnie dał się podholować do mnie - no, no będzie ze 2 kg albo i lepiej...
   Zdziwiłem się dopiero gdy rzekomy jaź minął mnie i nic sobie nie robiąc z oporu hamulca popłynął ze 20 m w górę kanału (żyłka 0,2 mm). Wtedy już zacząłem podejrzewać ze to raczej nie jaź, prawie pewien co do gatunku ryby byłem gdy poczułem tak często opisywane w prasie wędkarskiej - charakterystyczne walnięcia ogonem w żyłkę. Niestety "to coś" uparcie szło dołem - tym razem w dół kanału. Co udało mi się podciągnąć go o 2-3 m, wybierał z 10 m żyłki idąc w dol. Gdzieś po prawie godzinie udało mi się podciągnąć go pod brzeg i rzeczywiście ujrzałem mordę suma. No to przynajmniej się widzieliśmy - będzie o czym opowiadać, pomyślałem bo byłem pewien ze żyłka jest już tak przetarta, ze za chwilkę nie wytrzyma. Jakoś wytrzymała choć cztery razy próbowałem go chwyci za tą dolną szczękę jak to opisują w wędkarskich gazetach (byłem sam i bez podbieraka). Cały czas się zresztą bałem że chwycę przy okazji za woblerka (kotwice!!!), a było już prawie całkiem ciemno. Wreszcie jakoś złapałem za tą szczękę i już bez większych problemów wyślizgałem go na brzeg (razem hol trwał 1 godz i 10-15) min.
foto: Piotr Regiec
Nie był może aż tak wielki - 126 cm, ale i tak jest to najdłuższa ryba w moim życiu. Zważony nie był ale znawcy :) ocenili na ok. 8 kg. Teraz szczegóły dotyczące sprzętu: żyłka, która tak wiele wytrzymała to Sufix Synergy i to z zeszłego roku nabyta po promocyjnej cenie! ; kijek robiony jakiś czas temu na blanku muchowym St. Croix przez Artura Banachowskiego przy dużej pomocy (naprawdę dobre rady) Darka Studzinskiego - dziękuję Wam panowie raz jeszcze - to co ten kij wytrzymał przy holu tego suma chyba przekroczyło wszelkie dopuszczalne normy :) , kołowrotek Daiwa Emblem ZiA (to info też może cos wniesie do dyskusji o kołowrotkach :) - naprawdę hamulec wspaniały !!!). No i woblery - p. Sendal naprawdę robi je genialnie skoro nawet spinningowy neptek :) cos tam połowił. Aha, jazie wróciły - skąd przyszły :), a sum został z należytym szacunkiem spożyty wraz ze stosowną butelką białego wina - był pyszny !!! ...

Piotr Regiec


©1999-2001 Wszelkie prawa zastrzeżone dla Krokus Sp. z o.o.
Teksty, rysunki i zdjęcia powierzone przez autorów do publikacji wyłącznie na tych stronach internetowych.

Reklamy Krokus: Firma "Wszywka" zaprasza producentów odzieży oraz hurtownie dodatków krawieckich do współpracy, patrz: Wszywki i metki odzieżowe pragnie zinteresować swą oferta metek i wszywek odzieżowych również osoby prywatne